Strona główna
Aktualności

Ogólnie

Wstęp na zamek
Dojazd
Parking
Stan obecny
Historia

Władcy zamku
Ciekawostki
Legendy

Turystyka

Artykuły
Galeria

Księga gości
Warto zobaczyć

Kontakt
Bibliografia


 

 

 

     Stan obecny

Najlepiej prezentującą się budowlą jest usytuowany w północno - zachodniej części ruin donżon. Pozostały po nim dwie niemalże pierwotnej wysokości ściany (mierzące około 25m) północno-zachodnia i południowo-wschodnia , na której zachowały się od zewnątrz gotycka futryna okienna oraz kroksztyn wspierający niegdyś wykusz sanitarny.  

 

 

Między ścianami wschodnimi a wieżą znajduje się częściowo zachowany mur biegnący północnym skrajem wierzchołka. Jest on zbudowany z piaskowca i ma liczne otwory strzelnicze.

 

Od strony południowej wzgórze zabezpieczone jest murem ceglanym o wysokości 4-5 m.

W środkowej części zamku znajduje się otwór powstały w wyniku zapadnięcia się sklepienia pomieszczenia niższej kondygnacji. Jest to zapadlisko po cysternie zamkowej, która ujawnia skomplikowany system pomieszczeń doprowadzających do niej wodę.

Umocnienia ziemne oraz fosa są obecnie słabo czytelne w terenie. Od strony południowej widoczne są także wejścia do piwnic, częściowo tylko odkopane stanowią duże pole do popisu dla naszej wyobraźni. Krążące legendy o ukrytych skarbach w piwnicach oraz tunelach, aż proszą się o sprawdzenie i czekają na kogoś kto chce przeżyć wielką przygodę. Niestety do tego potrzebne są duże pieniądze.

 

 

 


W 2017 i 2018 roku przeprowadzone zostały prace archeologiczne, konserwatorskie i budowlane związane z zabezpieczeniem i odbudową ruin zamku. Odkryte zostały schody prowadzące na wieżę oraz zasypane pomieszczenie, w którym planowane jest urządzenie sali wystawienniczo-ekspozycyjnej (zdjęcie ze strony zakliczyninfo.pl).

melsztyn schody

Galeria:






 

 

 

Copyright (c) 2007 - 2019 by pitos. Wszelkie prawa zastrzeżone